«Et viktig steg for toppledere i OUS» sier fagdirektør med skyhøy lønn
OSLO — Oslo universitetssykehus (OUS) fortsetter å tenke nytt i jakten på innsparing. I dag ble det kjent at de oppretter en splitter ny lederstilling: Direktør for kostnadseffektive nedskjæringer som kun påvirker pasientens velvære og helse.
Stillingen skal sikre at fremtidige kutt rammer «så direkte og presist som mulig der det merkes mest — i pasientopplevelsen», ifølge en pressemelding fra sykehusets kommunikasjonsavdeling.
«Vi har lenge vært opptatt av å beskytte administrasjonen mot unødvendig uro», sier fungerende konserndirektør for økonomisk ro, Grethe Vom Mett.
«Denne nye stillingen skal sørge for at vi kan spare millioner uten å risikere at noen i ledelsen må bytte ut kaffemaskinen» sier hun
Den nyansatte direktøren, Bjørn Eff. Kutten, beskriver rollen som «et stort steg for ledelsen, et lite skritt for pasienten».
Han forteller at de allerede har identifisert en rekke lovende tiltak, blant annet:
-
“Pasientdrevne operasjoner” – der pasientene selv får veiledning via YouTube under inngrep.
-
“Dynamisk pustetilgang” – oksygen tildeles etter et behovsbasert poengsystem.
-
“Fleksible senger” – to pasienter deler én seng, rullerende på skift.
«Dette handler om innovasjon, ikke kutt» forklarer Kutten mens han blar i et 97-siders PowerPoint-dokument.
«Vi ønsker å gjøre pasienten til en mer aktiv deltaker i sin egen forverring» avslutter den nyansatte direktøren som har en årslønn tilsvarende 3 snart døde pasienter


